Návrat hore

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7 foto8 foto9 foto9
Futbalový turnaj o pohár riaditeľky školy sa uskutoční 22. júna. :)

 NEPREHLIADNITE !!!

Oznámenie o zvyšovaní príspevkov pre zákonných zástupcov, ktoré sa týkajú ŠKD (školský klub detí) a ZŠS (zariadenie školského stravovania - školská jedáleň)

Celý oznam zobrazíte kliknutím tu

Všeobecne záväzné nariadenie týkajúce sa oznamu zobrazíte kliknutím tu

OZNAM – VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTO

Základná škola Pri Kríži 11, 841 02 Bratislava - Dúbravka, zariadenie školského stravovania, prijme do školskej jedálne pomocnú silu - pracovníčku v prevádzke na 8 hodinový pracovný úväzok. Jedná sa o pomocné práce v kuchyni a pracovná doba je od 7:00 hodiny do 15:00 hodiny.

Bližšie informácie u vedúcej ZŠS na tel. čísle: 0910 211 155, 0911 234 665

V rámci Mesiaca knihy pani spisovateľka prišla na našu školu na besedu. Stretnutie sa uskutočnilo v školskej knižnici so žiakmi 3. ročníka a 2. C triedy. Pani spisovateľka pútavo rozprávala, čo zažila so svojimi štvornohými priateľmi, najmä o ich šibalstvách, ktoré psíci vedia pripraviť. Psík Gordon bol prítomný aj na besede, potešil prítomných a potom rad sa odfotil s deťmi i tetou spisovateľkou. Do Gordonovej žiackej knižky, ktorú vlastní, dostal pochvalu za správanie. Príbehy pani spisovateľka zhrnula v troch knižkách. Knižky žiaci si mohli i zakúpiť hneď po besede.

Mgr. Stanislava Kuníková


ZÁBAVNÉ  UČENIE  S JANKOM  HRAŠKOM

Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa. Jedná sa o iný prístup pri učení, kedy sa miesto nudných informácií  predkladajú žiakom   zážitky. Všetci vieme, že ak na vlastnej koži zažijeme niečo zaujímavé, vytvorí nám to skutočné spomienky, ktoré pretrvajú omnoho dlhšie, ako len „nabiflené“ vedomosti.
Známa postavička malého človiečika, narodeného z hrášku, privítala prvákov z 1.D triedy. Počas projektového dňa si žiaci zažili  zábavu, poznanie, učenie sa pravidlám spolupráce.  Mali snahu  podať najlepší osobný výkon. Učili sa zručnostiam, ktoré budú potrebovať pre život. Deň, ktorý si pripravili  -  pripisujeme  k tým, na ktoré sa tak ľahko nezabúda  !

Mgr. Ingrid Oršulová


ROZLÚČKA SO ŠLABIKÁROM

V dňoch 15. až 23. marca 2016 mali naši prváci slávnostné privítanie v školskej knižnici. Keďže už vedia takmer všetky písmenká, prišiel čas, aby sa pomaličky rozlúčili so šlabikárom a otvorili sa im dvere do kráľovstva kníh. Školské knihovníčky ich zoznámili s pravidlami používania školskej knižnice  a po slávnostnom sľube im odovzdali kľúčik k odomknutiu kráľovstva - preukaz čitateľa školskej knižnice. Všetci prváci si hneď aj vypožičali svoju prvú knihu. A ako je už v našej škole dlhoročným zvykom, bol im na jeden rok  pridelený titul princ a princezná školskej knižnice. Želáme im veľa krásnych chvíľ pri objavovaní pokladov ukrytých v knihách.

                                                                                               Mgr. Valéria Kaplánová


Slávik Slovenska 2016 - vyhodnotenie, fotogaléria


Poznáte chlapčeka, ktorý sa narodil v hráškovom struku?

Prváci z 1. A a 1. E sa s nim zoznámili počas projektového dňa. Už ráno prišli všetci oblečení v zelenom a plní očakávania. Počas dňa aktívne pracovali na rôznych samostatných či skupinových úlohách. Museli zdolať prekážky, ukázať svoju šikovnosť a zručnosť, spoločne si čítali Rozprávku o Jankovi Hraškovi a pomáhali mu počítať halušky. Deti si  otestovali svoje nové vedomosti, tvorivo Janka znázornili a nakoniec dali hráškom nový život. Ako sme strávili deň, si môžte pozrieť vo fotogalérii.

Mgr. Adriana Benická


 

 

 

 

 

P1010349

Veľká noc detskými očami

Motívy jari a veľkonočných sviatkov boli témou súťaže Veľká noc detskými očami. Úspešne sa do nej zapojili aj žiaci našej školy. Za svoje literárne a výtvarné dielka si na vyhodnotení v Dome Kultúry Dúbravka dňa 18. 3. 2016 o 16.00 hod. preberú vecné ceny a diplomy. Žiaci i rodičia majú možnosť prísť podporiť svojich kamarátov a zároveň sa obohatiť o hodnotný kultúrny zážitok v podobe vystúpenia DFS Klnka. Na podujatí vám budú predstavené aj techniky pletenia veľkonočných korbáčov.
Ocenení žiaci
literárna práca (báseň):
- Emka Ftorková, V. A
výtvarné práce:
- Eva Figeľová, V. B
- Peter Buberník, V. C
- Barbara Horváthová, V. C
- Viktória Valkovičová, V. C
- Michaela Vaňová, VI. A

Mgr. Ján Dano


CHARITATÍVNY  PROJEKT  POKRAČUJE!
Naša škola sa minulý školský rok  intenzívne venovala charitatívnemu projektu „List života“.
Žiaci 1. a 2. stupňa vyjadrovali svoje myšlienky, túžby a sny prostredníctvom listov vo formáte A5. Vznikla kniha, ktorej ústrednou myšlienkou bola túžba detí pomôcť iným deťom, ktorých život nie je ľahký a ktorým treba pomôcť.

Žiaci 1.D, 3.D triedy a žiaci 5.A, 5.B a 5.C triedy sa rozhodli podporiť túto peknú myšlienku a pripravili si nové ilustrácie a úvahy o tom, čo je v ich živote dôležité. Veríme, že ich príspevky budú obohatením knihy, ktorej II. vydanie sa pripravuje.

Mgr. Ingrid Oršulová


VEČER SLOVENSKÝCH HUSLISTOV
11. marec bol dňom, kedy sa v budove Slovenského rozhlasu konal veľkolepý koncert. Veľké koncertné štúdio predstavilo významných  slovenských hudobníkov, skladateľov, interpretov hudobných diel, ako napr. Milana Paľu, Dalibora Karvaya a mnoho ďalších umelcov. Počas festivalu bola uvedená aj svetová premiéra koncertu  Lukáša Borzíka.
V centre tohto diania bola aj žiačka našej školy, Anička Černeková z III.D triedy. Je členkou Detského a dievčenského zboru SRo. Počas slovenskej premiéry suity pre husle, detský zbor a orchester  dievčatá podali veľkolepý výkon.

Srdečne blahoželáme!
Mgr. Stanislava Kuníková


ZBER PAPIERA!
Najbližší zber papiera bude 22.3. /v utorok/, od 7:00 - 8:20.

Priebežné poradie najlepších tried:
1. 2. A
2. 1. A
3. 1. D
4. 3. C
5. 1. B
6. 1. E
7. 3. D
8. 3. A
9. 5. C
10. 5. B
Mgr. Adriana Benická

Školská akadémia pre predškolákov

Postupne sme počas marca a apríla privítali milé návštevy. Naše pozvanie prijali predškoláci zo škôlok: MŠ Ožvoldíkova, MŠ Pri krížiMŠ CabanovaMŠ Galbavého, MŠ Sekurisova a MŠ Ušiakova.
Deti mali možnosť absolvovať u nás Školskú akadémiu pre budúcich prváčikov.
Vyskúšali si, čo sa dá zažiť na ozajstnej vyučovacej hodine v prváckej triede. Zúčastnili sa na zážitkovej hodine v biologickom laboratóriu. Vypočuli si užitočné rady od štvrtákov a dozvedeli sa všetko, čo treba vedieť, keď sa žiačik chystá chodiť do školy. V malej telocvični si zacvičili a zatancovali s hudbou. Vo veľkej telocvični zdolali prekážkovú dráhu
Za každú disciplínu boli hodnotení do svojej prvej žiackej knižky.
Detičky od nás odchádzali usmiate, plné zážitkov a lúčili sa so slovami, že už sa tešia do školy.
Nakoniec, pozrite sa sami kliknutím na názov škôlky...

Mgr. Alena Hasprunárová


Hviezdoslavov Kubín - vyhodnotenie, fotogaléria


Viete, ako sa starať o svoje zúbky?

Naši prváci to vedia! Počas praktických besied s pani Pakozdyovou - zubnou hygieničkou, sa učili správne starať o svoj chrup, používať vhodné zubné pomôcky a pomenovať všetky svoje zúbky. Čo zúbkom škodí a čo im prospieva, kedy je dobré si zuby umyť, či načo slúži ústna voda... Deti dostali náučnú brožúrku o zúbkoch, ako aj nálepkový kalendárik, do ktorého si majú značiť, kedy si zúbky umývajú. Deťom sa beseda veľmi páčila a verím, že si poctivo nalepujú do kalendárika nálepky každé ráno i večer.

PaedDr. Hana Plachá


Projekt Svet okolo nás


Poďakovanie Nadačnému fondu Telekomu a Nadácii Pontis za poskytnutie grantu na projekt "Knihomoli".


Plán práce na MAREC.


Sara Suchánková, žiačka 7.A triedy, sa na turnaji vo Švajčiarsku (Medzinárodný turnaj U14 vo švajčiarskom Oetwil am See) umiestila v danej kategórii dievčat do 14 rokov na 3. mieste vo dvojhre a na 2. mieste vo štvorhre. Srdečne blahoželáme.

Mgr. Ľubica Chlapíková


Žiaci pricestujú z LVVK v piatok 19.2. o 16.00.


FEBRUÁROVÝ ZBER PAPIERA!

Zber papiera sa bude konať dňa 29.2., v pondelok. 

Adriana Benická


Test národa 2016

Základná škola Pri kríži zorganizovala dňa 16. 2. 2016 ďalší ročník tradičnej súťaže Test národa. Súťaž pozostávala zo siedmich kôl zameraných na osobnosť Ľudovíta Štúra, štúrovcov, vývin spisovnej slovenčiny i všeobecný rozhľad. Žiaci z dúbravských škôl sa statočne popasovali so širokou škálou súťažných úloh, ktoré preverili ich vedomosti a zručnosti. Vzájomné zápolenie pod dohľadom odbornej poroty sa nieslo v duchu úcty k národným tradíciám. Žiaci si zo súťaže odnášajú bohatý kultúrny zážitok, nové poznatky a skúsenosti.

Výsledky:

1.    ZŠ Pri kríži

2.    ZŠ Sokolíkova

3.    ZŠ Nejedlého

4.    ZŠ Beňovského

SŠ Dolinského

                                                                                           Mgr. Ján Dano


Oznam

Účastníci LVVK Chopok Jasná, hotel Liptov docestovali v nedeľu šťastne a v poriadku.


Obvodné kolo dejepisnej olympiády

Dňa 9. februára 2016 sa na Gymnáziu Bilikova  uskutočnilo obvodné kolo Dejepisnej olympiády žiakov piateho až deviateho ročníka.

Zúčastnení žiaci boli: Tomáš Šrámek, Tomáš Galffy – VI.A a David Haramia, Matej Bazovský – VII.A

Matej Bazovský sa umiestnil na krásnom druhom mieste a postupuje do krajského kola.

Ďakujeme všetkým žiakom za ich odhodlanie a prípravu.

Mgr. Petra Mikulíková 


KARNEVAL V ŠKD

Dňa 5.2.2016 sme ukončili fašiangové obdobie karnevalom, ktorý sa konal v telocvični základnej školy Pri kríži. Deti prišli v krásnych vyrobených maskách, ktoré sa objavili aspoň v jednej rozprávke. Príjemné popoludnie sa nieslo v znamení veľkej zábavy a súťaží  s klaunom Aďom, za ktoré boli odmenené chutnými sladkosťami. Všetky zúčastnené deti v maskách dostali od Rady rodičov džús a horalku. Fotky z karnevalu si môžete pozrieť TU.

PaedDr. Jana Dydňanská


Obvodné kolo geografickej olympiády

Dňa 4. februára 2016 sa na ZŠ Beňovského uskutočnilo obvodné kolo Geografickej olympiády žiakov piateho až deviateho ročníka. Úspešnými riešiteľmi našej školy boli žiaci: Juraj Sebechlebský – V.B, Tomáš  Šrámek VI.A, Matej Bazovský a Tomáš Sládek – VII.A.

Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.

                                                                                               RNDr. Iveta Šteliarová


Imatrikulácia prvákov

Je piatok 29. januára 2016. Žiaci čakajú na polročné vysvedčenie.

No prváčikov zo Základnej školy Pri kríži čaká jedna významná udalosť -  slávnostná imatrikulácia. Pod vedením svojich pani učiteliek sa na túto slávnosť svedomito a s radosťou pripravovali, aby mohli prezentovať svoje zručnosti a vedomosti.

          Za zvukov melódie Zlatej brány prichádzajú prvácke triedy. Každá trieda má tričká inej farby na ktorých žiari logo školy, ktoré zabezpečilo Združenie rodičov školy. Slávnostnú ceremóniu sledujú pozvaní hostia:  zástupca starostu Dúbravky (vicestarosta) Mgr. Ľuboš Krajčír, vedúci oddelenia školstva, kultúry, športu a projektových činností PhDr. Štefan Maceják PhD., riaditeľka školy Mgr. Iveta Mikšíková s pani zástupkyňami Mgr. Ľubicou Chlapíkovou, Mgr. Alenou Hasprunárovou,  a školskou psychologičkou Mgr. Miriam Siposovou.

          Podujatie moderujú žiaci druhého stupňa Kristínka a Oliver. V úvode zaznela prvácka hymna, po ktorej prváčikovia ukázali, že sú zdatní aj v telesnej výchove. Potom moderátori vyzvali jednotlivé triedy, aby prezentovali svoje vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky, dopravnej výchovy, prvouky a anglického jazyka. 

          Matúško z 1.B triedy predniesol za všetkých prvákov sľub a tí ho schválili zborovým „sľubujeme“. Odtlačkami svojich palčekov potvrdili prijatie do „Cechu právoplatných žiakov našej školy“. Každý žiačik dostal Imatrikulačný list.

          Na záver sa prváčikom prihovorili hostia aj pani riaditeľka, popriali im veľa radosti a úspechov do ďalšej etapy ich školáckeho života. 

Za zvukov melódie Zlatej brány šťastní prváčikovia odchádzajú do svojich tried, kde na nich čaká vytúžené prvé vysvedčenie.

Pozrite sa sem.

Mgr. Ivica Kurhajcová


Plán práce na február 2016


Darujte % z vašich zaplatených daní svojim deťom, viac info získate kliknutím tu.

Dňa 28.1. 2016 sa v CVĆ Klokan uskutočnilo obvodné kolo v prednese povesti Šaliansky Maťko. Našu školu úspešne reprezentovala žiačka 5.A triedy Lucia TUŠOVÁ s vtipnou povesťou o Tekove, ktorá v II. kategórii spomedzi silnej konkurencie obsadila pekné 2.miesto, k čomu jej srdečne gratulujeme.

IMG 0007


karneval


 

Testovanie 5 – 2015

25. novembra 2015 sa konalo celoslovenské testovanie žiakov piateho ročníka ZŠ.

Žiaci našej školy obstáli veľmi dobre. Bolo testovaných 60 žiakov z troch tried piateho ročníka.

V Slovenskom jazyku bol maximálny počet získaných bodov 30. Priemerný počet bodov našej  školy bol 25,10. Priemerný počet bodov v rámci SR bol 19,99. Priemerná úspešnosť našej školy bola 83,67 %. Priemerná úspešnosť v SR – národný priemer bol 66,62 %. Rozdiel priemernej úspešnosti školy oproti národnému priemeru bol 17,05%.

V Matematike bol maximálny počet získaných bodov 30. Priemerný počet bodov našej  školy bol 24,05. Priemerný počet bodov v rámci SR bol 18,60. Priemerná úspešnosť našej školy bola 80,17 %. Priemerná úspešnosť v SR – národný priemer bol 61,99 %. Rozdiel priemernej úspešnosti školy oproti národnému priemeru bol 18,18%.

Všetkým žiakom  srdečne blahoželáme.

RNDr. Iveta Šteliarová


Zážitky z Nového Zélandu

V pondelok 25. januára 2016 našu školu navštívila Mgr. Iveta Šteliarová, ktorá sa so  svojimi  ročnými cestovateľskými zážitkami po Novom Zélande podelila so žiakmi 6.A triedy. Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti zo života domorodcov Nového Zélandu a na mnohých fotografiách mohli obdivovať prírodné krásy tejto krajiny. Žiakov najviac  zaujali  úlomky hornín z  Národného  parku Tongaríro, kde sa natáčala trilógia Pán prsteňov.

Žiaci sa v závere ocenili rozprávanie potleskom.

RNDr. Iveta Šteliarová


Naša mestská časť sa zapojila do súťaže LIDL, v ktorej môže vyhrať výstavbu nového detského ihriska. Výsledok môžte ovplyvniť aj vy hlasovaním na stránke https://zihadielko.lidl.sk/. Hlasovať môžte každý deň a aj sledovať aktuálny stav.  


ŠKD informuje o lyžiarskom výcviku


Obvodné kolo matematickej olympiády
Dňa 19. 1 2016 prebehlo na ZŠ Beňovského obvodné kolo Matematickej olympiády žiakov piateho a deviateho ročníka. 1. miesto v kategórii Z5 získala Andrea Štorová z 5.A.
Srdečne blahoželáme

Mgr. Beata Tomášková


Vážení rodičia,
na našej škole bude od pondelka 25. januára riadne vyučovanie.


Milí rodičia a priatelia školy,

v decembri sme mali možnosť hlasovať za projekt našej školy "Noty v pohybe" na pobočke Raiffeisen bank v OC Lamač. Pre nás všetkých to bol prvý grant, ktorý sme spoločne podporili. Naše hlasy mohli rozhodnúť  o získaní grantu, ktorý táto banka vypísala na tému Zachovanie kultúrnych hodnôt. Grant sa nám získať nepodarilo - rozhodlo len 10 hlasov v prospech projektu MŠ Švantnerova.

Cieľom nášho projektu bolo získať grantové financovanie  

* nákupu vybavenia pre krúžok hry na flautu   

* kultúrneho programu v rámci tradičného školského športového dňa

Hoci sme grant nezískali, budeme v rámci možností rozpočtu ZRPŠ a školy športový deň aj s kultúrnym programom realizovať .  

Veríme, že v budúcnosti bude naša spoločná snaha získať financovanie z grantov podnikateľov a firiem na projekty pre naše deti korunovaná úspechom.  Informácie o našich grantových projektoch nájdete na webe školy, prípadne na školských nástenkách a na FB Mestská časť Bratislava-Dúbravka.

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Výkonný výbor ZRPŠ


Oznámenie o povinnnom zápise detí do prvých ročníkov základných škôl na školský rok 2016/2017


“V priestoroch telocvične ZŠ Pri Kríži sa usídlil aj športový klub Zander Sport Club, ktorý pravidelne vedie tréningy malých veľkých bojovníkov – karatistov. Tešíme sa aj značnému zastúpeniu školákov práve zo ZŠ Pri Kríži. Tréningy vedie trojnásobný majster Európy v karate – Peter Krajčírovič, ktorý sa desiatky rokov venuje bojovým umeniam a tréningom na rozvoj kondície v osobnom aj profesionálnom živote. Tréningy sú určené pre deti školského veku a sú zamerané okrem drilovania techník karate, prípravy na páskovanie, či súťaže aj na rozvoj pohyblivosti, zručnosti, obratnosti a vytrvalosti. Deti sú vedené k sebarozvoju, tímovému cíteniu, súťaživosti, disciplíne, ale aj k rešpektu voči druhému. Na jeden z predvianočných tréningov prijala pozvanie a prišla sa pozrieť aj samotná riaditeľka ZŠ Pri Kríži, Mgr. Iveta Mikšíková. Atmosféru tréningov si môžete prehliadnuť vo fotogalérii.


NEZABUDNITE!  12.1. /utorok - 7:00 - 8:15/,  je zber papiera. Pravidlá i podmienky zberu zostali rovnaké.

Mgr. Adriana Benická


Milí rodičia,

hlavným cieľom ZRPŠ Pri kríži je podporovať rozvoj a výchovu našich detí. Naše spoločné príjmy z domácich peňaženiek sú však limitované. Jednou z foriem získania financií pre plnohodnotnejší a zábavnejší  život našich ratolestí sú aj granty podnikateľských subjektov. V novembri 2015 sme prihlásili do grantu Raiffeisen bank „Zachovanie kultúrnych hodnôt“  náš projekt „Noty v pohybe“. 

Veríme, že aj vďaka vašej podpore sa podarí pre naše deti získať grantové zdroje z Raiffeisen bank. Stačí za náš projekt osobne zahlasovať na pobočke Raiffeisen bank v OC Galéria Lamač ( Tesco) v období od 14. 12. do 31. 12. 2015 napríklad pri predvianočných nákupoch. Viac info tu.


Vianoce Pri kríži

Každoročne sa koncom kalendárneho roka stretávame na veľmi milej spoločenskej akcii, kde sa naša škola zmení na tržnicu. Nebolo tomu inak ani 16. 12. 2015, kedy školu navštívilo mnoho rodičov, či priateľov. Mohli sa potešiť nielen triednymi besiedkami na prvom stupni, ale aj predvianočným punčom, chlebíkom, či medovníkom. V neposlednom rade sa všetci venovali nakupovaniu ručne robených výrobkov, ktoré so svojimi pani učiteľkami a vychovávateľkami vyrábali žiaci našej školy. Výber bol naozaj pestrý (čo môžete vidieť aj v súvisiacej fotogalérii) a každý si mohol nájsť, čo jeho očiam či srdiečku lahodí. Deti sa naplno venovali počítaniu zarobených peniažkov a tešili sa z každého z nich. Počas celého podvečera sa podarilo zarobiť 1.026,- €, ktoré po zasadnutí rady rodičov budú použité na niečo pre všetky deti našej školy. Všetkým, ktorí sa Vianoc Pri kríži zúčastnili, za celú našu školu ĎAKUJEME.

Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov, veľa oddychu a pohody. V novom roku veľa splnených predsavzatí, pevnú vôľu a samé šťastné kroky.

Mgr. Iveta Mikšíková – riaditeľka ZŠ


PLÁN PRÁCE NA JANUÁR 2016


Vianočná Viedeň

Vo štvrtok 10. decembra žiaci druhého stupňa navštívili vianočne vyzdobenú Viedeň. Dozvedeli sa niečo o histórii Rakúsko-Uhorska pri návšteve klenotnice, kde si pozreli korunovačné klenoty, šperky a drahocennosti Habsburgovcov. O zvykoch a tradíciách počas Vianoc sa oboznámili  na vianočných trhoch pri radnici.Za krásneho slnečného počasia si prezreli historické centrum mesta. Žiaci plní nezabudnuteľných zážitkov si osladili život aj pri návšteve čokoládovne v Kittsee.

Mgr. Soňa Gillányiová


MIKULÁŠ A MIKULÁŠSKY FLOORBALLOVÝ TURNAJ

V pondelok 7. decembra usporiadali členovia školského parlamentu a žiaci deviatych ročníkov pre žiakov našej školy Mikuláša. A tak sa počas prvých dvoch hodín malí i veľkí stretli s Mikulášom a jeho družinou, v ktorej boli láskaví anjeli i nezbední čerti. Ako každý Mikuláš, i tí naši vedeli o každom žiakovi, čo dokáže a ako poslúcha v škole pani učiteľku. Fotky z návštevy Mikuláša v triedach si môžete pozrieť TU.

V ten istý deň sa na podnet členov žiackeho parlamentu a za veľkej pomoci a organizácii pána učiteľa Juraja Pružinca uskutočnil v telocvični školy mikulášsky floorballový turnaj pre žiakov 4. – 9. ročníka. Zápasy prebiehali v 3 kategóriách a víťazné poháre si nakoniec odniesli chlapci 5.C, 7.A a 9.B triedy. Posledným zápasom turnaja bol exhibičný zápas výberu žiakov 4. – 8. ročníka proti výberu deviatakov a z víťazstva sa tešili chlapci výberu z nižších ročníkov. Fotky z turnaja si môžete pozrieť TU.

PaedDr. Gabriela Gavláková


Mimoškolské aktivity našich žiakov

Mnohí naši žiaci sa svojom voľnom čase venujú tancu. Veľmi nás to teší. Je to krásna aktivita, ktorá prináša radosť im aj ich okoliu. Niektorí z nich sú úspešní a zúčastňujú sa na medzinárodných súťažiach.
V prvom polroku školského roka sa zúčastnili na podujatiach:
Majstrovstvá sveta v show dance v meste Riesa v Nemecku, MS v disco dance a street dance show v Ostrave a MS v hip-hope v Rimini (Taliansko).
Naše srdečné blahoželanie patrí našim žiačkam, členkám Klubu DISTRICT DANCE v Dúbravke: Adrike Mazúchovej, Emke Čerňanskej, Johanke Jakubíkovej, Emke Fraňovej, Emke Mazalovej, Andrejke Štorovej, Sárke Ralbovskej, Danielke Vaškovej, Aničke Havrilovej.
Tiež našim bývalým žiakom: Martinovi  Čilijakovi, Miške Podmanickej, Viktorii Čilijakovej, Sárke Gombošovej.
Foto tu

Mgr. Katarína Némethová


V CVČ Klokan sa dňa 10. 12. 2015 uskutočnilo obvodné kolo Olympiády zo slovenského jazyka, kde sa žiaci museli za jednu hodinu popasovať so štyrmi textami, písomne odpovedať na 25 otázok a pretransformovať Rúfusovu báseň do umeleckého opisu. V druhej časti si mali na podklade básne od Jána Smreka pripraviť príhovor s pozvaním na akciu týkajúcu sa životného prostredia a prezentovať svoj rečnícky prejav pred porotou.

Našu školu reprezentoval na OSJL Filip Dinuš z 8. B triedy, ktorý sa stal jej úspešným riešiteľom (4. miesto) a domov si odniesol aj vecnú odmenu.

Mgr. Ján Kapusňák


Zber papiera - aktuálne správy

Za november sme nazbierali spolu 4 823kg.
Najviac kg papiera priniesli triedy:
2.A –  959 kg
1.B  -  575,50kg
1.D  -  494kg
Najaktívnejší zberači sú Samuel Jaseňák z 2.A, Matyáš Frešo z 1. E a Peter Buberník z 5. C.
Zber sa bude konať 12. januára 2016.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapájajú do zberu.

Mgr. Adriana Benická


Hókus - Pókus

Dňa 4.12.2015 sa žiaci II.A triedy zúčastnili na exkurzii v BASF KidsLab Hókus-Pókus. Laboratórium im umožnilo kreatívne experimentovanie.

Počas dvojhodinového modulového programu „Voda miluje chémiu“ malí výskumníci realizovali pokusy zamerané na zadržiavanie, čistenie a výskum vody. Prostredníctvom špecializovaných odborníkov, experimentovania a hrou získali nové vedomosti a zručnosti.

Mgr. Andrea Bérešová


Burza hračiek

Dňa 27. novembra sa školská jedáleň zmenila na jedno veľké hračkárstvo a z detí sa stali predajcovia a kupujúci. Deti si medzi sebou predávali hračky, knihy, športové veci. Táto burza má u detí veľký úspech.

Beáta Oškerová


Milí rodičia,
oznamujem Vám, že začiatok Vianočných trhov Pri kríži dňa 16.12. 2015 sa posúva na 17:00 h. Bližšie informácie o besiedkach upresnia triedni učitelia. 

Mgr. Iveta Mikšíková


Riaditeľka  ZŠ Pri kríži oznamuje rodičom a žiakom, že v zmysle zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, §150, ods. 5, udeľuje žiakom našej školy z organizačných dôvodov (rekonštrukcia podlahových krytín) riaditeľské voľno v dňoch 21.12 a 22. 12. 2015.

Z prevádzkových dôvodov bude riaditeľské voľno aj 8.1. 2016. V tieto dni nebude v prevádzke školský klub detí ani školská jedáleň.

Za pochopenie ďakujem.

Mgr. Iveta Mikšíková


List života

„Buď tým, kto opatruje a buduje. Buď tým, kto má pochopenie a odpúšťajúce srdce, kto v ľuďoch hľadá to najlepšie. Zanechaj ľudí v lepšom stave, než si ich našiel.“

V tomto duchu sa nieslo slávnostné ukončenie charitatívneho projektu „List života“, ktorý v minulom školskom roku zrealizovali na našej škole pani učiteľka Mikulíková a pani učiteľka Oršulová v spolupráci s rodičmi a s nadáciou Pomoc deťom v ohrození. Počas uplynulého školského roka starší ale aj mladší žiaci písali list, v ktorom odpovedali na otázky: Ako by malo žiť každé dieťa? Čo by mu nemalo chýbať? Ako môžem pomôcť deťom ja sám?

Všetky listy sa následne pozbierali a v spolupráci s rodičmi bola vydaná knižka „List života“. Krstnou mamou knižky sa stala pani Ivana Christová.

Výťažok z jej predaja – 150€ sme dnes, 1.12.2015, slávnostne odovzdali pani Lenke Tománkovej, ktorá si prišla peniaze osobne prevziať aj so svojou dcérou. Darcu nám sprostredkovala Patrícia Packová, zástupkyňa nadácie Pomoc deťom v ohrození .

V projekte budeme pokračovať aj v tomto školskom roku. Nové vydanie knihy bude rozšírené o ďalšie listy žiakov našej školy. Zapojiť sa môže každý žiak, rodič...

Chceme sa poďakovať aj žiakom, ktorí svojím kultúrnym programom spríjemnili dnešný deň.

Mgr. Ľubica Chlapíková


Osobnostný a sociálny rozvoj v druhom ročníku

Nadväzne na aktivity realizované v prvom ročníku absolvovali naši druháci kurz prierezovej témy Osobnostný a sociálny rozvoj v termínoch 13.11. v 2.B a 2.C, 16.11.2015 v 2.A triede.
Okrem štvorhodinového kurzu je Osobnostný a sociálny rozvoj prirodzenou súčasťou obsahu všetkých vyučovacích predmetov.
Cieľom aktivít je primerane veku umožniť žiakovi, aby spoznal sám seba v rôznych životných situáciách, aby sa naučil usmerňovať svoje emócie, regulovať svoje správanie, aby nevolil negatívne a rizikové prejavy správania sa, vedel rozoznať a vážil si priateľské správanie, vedel komunikovať a prijať odlišný názor pri spoločnej práci v detskom kolektíve.
Tematický plán:

1. výroba žiackeho preukazu (meno, autoportrét, obľúbené veci a činnosti)

2. spoločná tvorivá aktivita, maľovanie „Ostrova fantázie“

3. individuálna tvorivá aktivita „ Čo mi pripomína moja ruka“

4. spoločné vyhodnotenie aktivít pred triedou, prezentácia práce v skupine

5. písanie slohu „Čo sa mi najviac páčilo“

Každá hodina bola členená na úvodné vysvetlenie plánovanej aktivity a hlavnú realizačnú časť. Záverečnú časť so spätnou väzbou sme realizovali po dokončení všetkých aktivít. Žiaci si vytvorili pekné výtvarné diela a strávili čas v kolektíve svojich spolužiakov a triednych učiteliek netradičným spôsobom.

Mgr. Alena Hasprunárová


Testovanie5

Naši piataci 25.11.2015 prechádzali prvou veľkou skúškou z matematiky a slovenského jazyka. K písaniu testov pristupovali zodpovedne. Držíme palce, aby mali čo najlepšie výsledky. 

Mgr. Ľubica Chlapíková


Plán práce na DECEMBER 2015


HALLOWEENSKÁ CESTA ODVAHY 

V jeden sychravý novembrový štvrtkový podvečer sa v našej škole začali diať zvláštne veci. Po chodbách sa prechádzali spiaci duchovia, v sklade učebníc boli uväznení hladní zombíci. Jedna z tried sa zmenila na cintorín, po ktorom blúdil nešťastný duch poškoláka a do ďalších sa nasťahovali krvilačný mäsiar a čarodejnica s čarodejníckym učňom. Naši odvážni žiaci sa rozhodli školu od strašidiel a príšer oslobodiť. V sprievode najstarších deviatakov prešli cestou odvahy po tmavej škole bez jediného svetla, splnili úlohy, ktoré dostali, hovorili tie správne zaklínadlá a získali čarovný lampáš, ktorý všetkých nepozvaných návštevníkov odplašil. Fotky z tejto vydarenej akcie našich deviatakov a ôsmakov si môžete pozrieť TU.

PaedDr. Gabriela Gavláková


Z dôvodu výmeny podlahovej krytiny v triedach majú triedy 9.A a 9.B dňa 26.11.2015 štyri vyučovacie hodiny. Za porozumenie ďakujem.

Mgr. Iveta Mikšíková, riaditeľka školy


ŠALIANSKY MAŤKO

Ľudové povesti patria medzi najstaršie a najkrajšie výtvory ľudí. Rozprávali sa predovšetkým po večeroch v zimnom období.
V prednese najrôznejších príbehov sa predviedlo pred divákmi v školskej knižnici 22 víťazov triednych kôl dňa 23. novembra 2015.
Súťaž pod názvom Šaliansky Maťko mala dve kategórie a medzi najlepších v školskom kole patrili:
1. kategória (4.-5. ročník)

    1. miesto – Lucia Tušová (5.A)
     2. miesto – Viktória Valkovičová (5.C)
     3. miesto – Michaela Javorčeková (5.A)
     Čestné uznanie
                  Patrik Ferianec (4.A)
                  Barbara Horváthová (5.C)

2. kategória (6.-7. ročník)

     2. miesto - Andrej Kredatus (7.B)
      2. miesto - Sandra Pomsahárová (7. B)
      3. miesto - Richard Tóth (6.B)
Všetci víťazi boli odmenení peknými vecnými cenami.  Gratulujeme!
Mgr. Ján Kapusňák

Deň ovocia

Dňa 20.novembra 2015 sme v ŠKD uskutočnili Deň ovocia. Deti priniesli do školy všakovaké maškrty z ovocia. V školskej jedálni sme si formou švédskych stolov pripravili hostinu, kde sa deti zahrali na ochutnávačov. Ďakujeme rodičom za spoluprácu pri organizovaní tejto akcie.

Beáta Oškerová


Púšťanie šarkanov

Dňa 18. novembra 2015 si deti v školskom klube  nahradili  zrušený termín „Šarkaniády“.
Po poskladaní šarkanov sme sa presunuli na športový areál  Adlerka, kde nám vietor unášal šarkanov do výšin.

Beáta Oškerová 


Vážení rodičia.

Dňa 25. 11.2015 sa bude konať celoštátne testovanie žiakov piateho ročníka- T-5.

Vzhľadom k počtu testovaných skupín a pedagogickému dozoru udeľujem žiakom druhého stupňa z prevádzkových dôvodov riaditeľské voľno. Žiaci prvého stupňa sa riadne učia.

Ďakujem za pochopenie a piatakom držíme palce.

Mgr. Iveta Mikšíková


odvaha1


 


iniciativa1

 

iniciativa2


V sobotu 14. 11. potvrdili florbalisti z klubu GALAKTIKOS v turnaji svoju dominanciu a v kategórii 2007 a vyššie zvíťazili spomedzi 8 tímov z celej Bratislavy. Za klub hrali aj hráči z našej školy: Jaseňák, Kompan, Poliaček, Danko, Lehocký a Hruška. Víťazom gratulujeme a prajeme veľa športových úspechov!


DIVADELNÉ PREDSTAVENIE KOZA ROHATÁ

koza

12.novembra 2015 všetci naši štvrtáci navštívili divadelné predstavenie Koza rohatá v  Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Známu rozprávku  a riekanku o samopašnej koze poznajú takmer všetky deti od útleho veku. Súčasné divadelné predstavenie však bolo pre žiakov prekvapením. A veľmi príjemným, pretože im ponúklo podobu modernej rozprávky s prvkami situačnej aj textovej komiky, s hudbou a tancom. Veselý príbeh o lenivej koze, ktorá by sa bola len na slnku opaľovala a maškrtila bez práce, spestrený chytľavými pesničkami a milým humorom sa svojim dejom aj prevedením našim žiakom veľmi páčil. Zážitok z neho využijeme na hodinách čítania a výtvarnej výchovy.

Mgr. Valéria Kaplánová

Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť album.


 

IMG 20151110 112927

Dňa 10. 11. 2015 sa v Dome kultúry Dúbravka konala recitačná súťaž Recitujeme štúrovcov k príležitosti osláv 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.
Za bohatej účasti žiakov z dúbravských škôl sa úspešne prezentovali krásnymi výkonmi aj žiačky ZŠ Pri kríži, ktoré postúpili do užšieho výberu zo školského kola. Na delenom 2. mieste skončili Sára Labošová (IX. A) a Sandra Pomsahárová (VII. B). Podujatie prinieslo zúčastneným hodnotný umelecký zážitok. Súťaž organizovala naša škola v spolupráci s MO Matice slovenskej v Bratislave-Dúbravke.

Mgr. Ján Dano


 

cesta


ÚČELOVÉ CVIČENIE

Praktická časť ÚC sa uskutočnila v plánovanom termíne, dňa 28.10.2015. ÚC bolo pripravované v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom v Dúbravke a záchrannou zdravotnou službou – Emergency assistance servicce o.z.

V prvej časti bolo ÚC zamerané na teoretickú a praktickú činnosť práce s ručnými hasiacimi prístrojmi, modelovanými situáciám pri rôznych druhoch požiarov, (požiare v bytoch, lesné požiare, požiare trávnatých porastov, požiare pod el. napätím  a pod.) . Táto činnosť sa realizovala v telocvični školy. Už tradične, na základe dobrej spolupráce s miestnym hasičským zborom mala protipožiarna príprava výbornú úroveň.

Zdravotná príprava, ktorú viedli profesionálni pracovníci z EAS bola výborne pripravená v priestoroch jedálne školy. Žiaci mali okrem teoretických výkladov aj možnosť prakticky si overiť prácu s figurínami pri poskytovaní prvej pomoci pri zástave dýchania, pri dusení, pri poraneniach kostí, krvácaní a pod.

Na základe vysoko odborne predvedenej teoretickej aj praktickej časti, z problematiky poskytovania prvej pomoci, vedenie školy sa rozhodlo aj pre ďalšiu spoluprácu s EAS. Perspektívne je plánované preškolenie pedagogického zboru z poskytovania prvej pomoci v rozsahu 5 hodín.

V druhej časti ÚC žiaci pod vedením tr. uč. zdokumentovali historické pamiatky Dúbravky.

Počasie bolo vyhovujúce. Počas trvania ÚC nedošlo k žiadnej mimoriadnej udalosti, ani k žiadnemu úrazu. 

Juraj Pružinec


PRVÁČIKOVIA SÚ V ŠKOLE AKO DOMA


RECITUJEME ŠTÚROVCOV

Pod týmto názvom sa niesla 5. novembra 2015 školská súťaž venovaná 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Dvadsať žiakov 6. až 9. ročníka, ktorí postúpili z triednych kôl, sa zišlo v školskej knižnici, kde recitovali známe i menej známe texty štúrovských básnikov S.Chalúpku, A. Sládkoviča, J. Bottu a J. Kráľa. Víťazstvo si odniesli dievčatá Sára Labošová (1. miesto), Sandra Pomsahárová (2. miesto) a Kristína Fačkovcová (3. miesto). Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu.
Všetkým srdečne gratulujeme!
Ján Kapusňák

zber1

Pravidlá a pokyny:
Ráno od 7:30 – do 8:30,  18. novembra /v stredu/, zviazaný papier prineste k zadnému vchodu školy. /ŠKD/ Bude tam na Vás čakať „zberové“ auto.  Tam Vám papier odvážia a Vy si zahlásite priezvisko žiaka a triedu.
Po dohode s triednou učiteľkou môžete papier priniesť pred dňom zberu do triedy. 
V deň zberu môžete nechať papier pri aute, /nemusíte čakať v rade/, musí byť označený priezviskom a triedou, papier bude odovzdaný a zapísaný.
Ak papier doveziete individuálne do firmy, bude zapísaný až po potvrdení prevzatia z firmy.
Zberačom mesiaca bude ocenený len jeden žiak, či žiačka, s najväčším počtom kg papiera. 

Adriana Benická


ÔSMACI V PRÍRODOVEDNOM MÚZEU

Žiaci 8. ročníka sa v októbri zúčastnili exkurzie v Prírodovednom múzeu. Pozreli si aj stálu expozíciu biodiverzity živočíchov v rôznych ekosystémoch. Ale naším hlavným cieľom bola expozícia minerálov. Žiaci mohli vidieť minerály z celého sveta a aj vzácne minerály, ktoré sa našli na Slovensku. Dozvedeli sa o ich vlastnostiach, pôvode, pokochali sa ich krásou. Ich úlohou bolo vybrať si najzaujímavejšie minerály a spracovať o nich  informácie v podobe referátu, plagátu, či  prezentácie. Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu.

Michal Zaťovič


STRAŠIDELNÉ  UČENIE  V I.D  TRIEDE

Strašidelné učenie spestrilo prváčikom vyučovanie a to v deň pred jesennými prázdninami. Do školy prišli v maskách, ktoré čiastočne vysvetlili atmosféru sviatku,  ktorý sa oslavuje 31. októbra. Hlavne v západnom svete, ale preniká  i do nášho života.  Oslavujú ho  predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré koledujú a navštevujú susedov.  Deti si pripomenuli, že tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice, vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. Typickými farbami sú červená, žltá, oranžová a čierna.

V atmosfére z prežitého dňa odišli  milí prváci  na jesenné prázdniny. Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu.

Ingrid Oršulová


Plán práce na NOVEMBER 2015


TEKVIČKY V ŠKD

Okná školy rozžiarili zubaté úsmevy tekvičiek, ktoré v pondelok na tvorivých dielňach vyrezali a ozdobili deti spolu s nami, rodičmi. Pani vychovávateľky nám pomohli s výrobou strašidelných svietnikov. A že sme boli kreatívni, sa môžete presvedčiť sami kliknutím na nadpis.

Daniela Mlynárová


BESIEDKA PRE STARÝCH RODIČOV V 1. A TRIEDE

Október je mesiac venovaný úcte k starým rodičom. Pri tejto príležitosti sme my, žiaci 1. A triedy, pozvali svojich starých rodičov na besiedku. Ukázali sme im program, ktorý sme z lásky pripravili. Naučili sme sa básničky a pesničky, aby sme potešili našich deduškov a babičky. Za odmenu, že nás tak ľúbia a starajú sa o nás, sme im darovali vlastnoručne vyrobený darček. Ďakujeme, že prijali naše pozvanie. Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu.

Adriana Benická


BESIEDKA PRE STARÝCH RODIČOV v I. D TRIEDE

Október je mesiac úcty k starším. Je  jedným z posledných v kalendárnom roku.  Možno trochu chladný, ale i napriek tomu skrýva v sebe čaro. Neopakovateľné chvíle prežili žiaci I.D triedy  v pondelok 26. októbra pri stretnutí so starými rodičmi. Pripravili si kultúrny program, zostavený z piesní, básní,tancov. V tento deň si všetci pripomenuli, aká  je dôležitá rodina, do ktorej patrí i babka, dedko, stará mama, starý otec.

Želáme Vám, milí starí rodičia ešte veľa pevného zdravia,  spokojnosti  a radosti. 

Tešíme sa na ďalšie stretnutia s Vami.  Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu z akcie. 

Ingrid Oršulová


MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

26. októbra 2015 sme v škole oslavovali Medzinárodný  deň školských knižníc. Cieľom tohto podujatia bolo podporiť  vzťah našich žiakov  ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu. Hlavnou témou dňa sa stala kniha a náplňou vyučovania rôznorodé aktivity, ktoré s knihami súvisia. A tak v jednotlivých triedach dostalo priestor zážitkové vyučovanie a rôznorodé tvorivé aktivity: výstavky a prezentácie obľúbených a prečítaných kníh, literárne súťaže, kvízy, hádanky a rozprávkové úlohy, ktoré žiaci nielen riešili, ale ich aj tvorivo vymýšľali pre spolužiakov. V rozprávkovom karnevale si na svoje prišli tí, ktorí sa radi prezentujú dramaticky a priestor bol aj na ilustrovanie obľúbených kníh, maľovanie literárnych postavičiek, hranie divadielka s vlastnoručne urobenými bábkami. Počas dňa tak naši žiaci mohli nielen zúročiť to, čo získali z prečítaných kníh, ale aj sa niečo nové naučiť a v príjemnej atmosfére vytvoriť. Veríme, že všetci žiaci dostali veľa pekných a zaujímavých podnetov na čítanie kníh a aj na využívanie školskej knižnice. Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu. 

 Mgr. Valéria Kaplánová


ZÁŽITKOVÉ VYUČOVANIE NA DETSKOM DOPRAVNOM IHRISKU

Babie leto sklamalo na celej čiare, napriek tomu sa nám podarilo vo väčšine tried na 1. stupni v októbrových termínoch realizovať zážitkové vyučovanie dopravnej výchovy na Detskom dopravnom ihrisku (DDI) na Harmincovej ulici v Dúbravke.

Zámerom bolo pripraviť žiakov na bezpečný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov.

V teoretickej časti žiaci na veku primeranej úrovni pochopili funkcie dopravy ako riadeného systému s pevnými pravidlami.

V praktickej časti výuky si zopakovali zásady, precvičili spôsobilosti a prehĺbili praktické zručnosti bezpečného pohybu v cestnej premávke pešo alebo na bicykli.

Žiaci sa na DDI veľmi tešili a neboli sklamaní. Odniesli si so sebou veľa zážitkov a dôležitých vedomostí.

Z dôvodu nepriaznivého počasia sa výuky v októbrovom termíne nezúčastnili triedy:

I.B, I.C, I.E, II.A, II.B, II.C. Tieto triedy navštívia DDI v máji. Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu. 

                                                                                                          Alena Hasprunárová


OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ V 1. ROČNÍKU

Osobnostný a sociálny rozvoj je prierezová téma, ktorej cieľom je pomôcť žiakovi, aby porozumel sebe i iným, optimálne usmerňoval svoje správanie a emócie, uprednostňoval priateľské vzťahy, rozvíjal komunikáciu a spoluprácu, vedel prezentovať seba a svoju prácu, aby vedel riešiť rôzne situácie, respektovať aj odlišné názory a aby uprednostňoval zdravý životný štýl a nerizikové správanie sa.

Prierezová téma Osobnostný a sociálny rozvoj sa prelína v učive všetkých predmetov a zároveň bola realizovaná formou štvorhodinového kurzu v prvom ročníku v mesiaci októbri.

Tematický plán:

  1. aktívna relaxácia pri hudobnej produkcii počúvanie hudby,
  2. zoznámenie sa s činnosťou knižnice a spoločné čítanie,
  3. spoločná tvorba plagátu na tému „Čo sa mi páči v škole a v triede“,
  4. príprava detskej oslavy, zásady stolovania a spoločenského správania sa.

Odmenou pre žiakov aj vyučujúcich bol príjemne strávený čas v kruhu svojej triedy. Deň sa žiakom veľmi páčil a na výsledky svojej práce môžu byť právom pyšní. Kliknutím na nadpis si môžete pozrieť fotogalériu z akcie. 

                                                                                                                      Alena Hasprunárová


ŠKOLA V PRÍRODE

Minulý týždeň (19.-23.10.2015) sa žiaci 6.A a 6.B triedy zúčastnili Školy v prírode v Čertove (Lazy pod Makytou), kde prežili okrem oddychu aj veľa zábavy. Animátori pripravili pre nich rôzne vtipné súťaže. Všetky deti  sa veľmi potešili plaveckému bazénu i klasickej diskotéke. Pomedzi dážď si prišli na svoje aj futbalisti a nechýbala ani krásna popoludňajšia 9 km túra jesennou prírodou na Kohútku (ČR), ktorú všetci zvládli  na výbornú.  

Samozrejme, dopoludňajší čas venovali aj vážnejším témam: rozprávali sa a tvorili postery o drogách, šikanovaní. S touto problematikou bol pre nich pripravený kvíz. Učili sa taktiež pracovať vo dvojici a v skupinách, čo bolo pre niektorých veľmi náročné. Mnohí si hravo dokázali poradiť s otázkami, ktoré sa týkali ozajstného kamarátstva, pomoci bezvládnym na ulici i  ľuďom v núdzi. Viacerí nemali problém so zoradením domácich prác podľa dôležitosti. Taktiež nechýbala ani úloha z finančnej gramotnosti s čo najviac možnosťami, na aký účel by použili prípadnú 25 tisícovú výhru.

No treba pochváliť  aj kvalitnú domácu kuchyňu (obedy, večere) a bohaté bufetové raňajky. 
Záverečný deň patril vyhodnoteniu, kde si každý žiak okrem diplomu, nejakej ceny a sladkostí odniesol domov aj hŕbu nových poznatkov a spomienok. 

Ján Kapusňák


JESENNÁ BRIGÁDA

Ďakujeme všetkým rodinám, ktoré nám pomohli skrášliť areál i školu, vypratať sklad, povoziť železo do zberných surovín, upratať futbalové ihrisko, detské ihrisko, postarali sa o jesennú údržbu záhrady pri altánku, vymaľovali školský dvor a krásne namaľovali skrine do ŠKD! Koláčiky od šikovných maminiek, babičiek, detičiek boli veľmi chutné a mizli veľmi rýchlo. Prinášame fotogalériu z tejto úspešnej akcie a tešíme sa na stretnutie na jarnej brigáde.

ZRPŠ a ZŠ Pri kríži


Tento rok sa konal už 45. ročník známej bežeckej súťaže „Beh okolo Dulova“  s medzinárodnou účasťou. Patrik Hahn zo 4.B reprezentoval našu školu v kategórii mladších žiakov v behu na 600 metrov. Gratulujeme mu k získaniu striebornej medaile.

Alena Hasprunárová


Exkurzia vo veternom parku v Prellenkirchene

Dňa 21.10.2015  žiaci 8. A, B a 7.B  triedy navštívili  Windinfozentrum – Informačné centrum veternej elektrárne v Prellenkirchene. Žiaci sa oboznámili so systémom veterných turbín, s ich výstavbou a výrobou elektrickej energie z vetra. Potom nasledoval „sladký“ výlet do čokoládovne v Kittsse, kde  žiaci  videli  postup a výrobu cukroviniek spojenú s ochutnávkou sladkostí.

Zuzana Matovičová


Máme víťaza súťaže o najpresnejší tip počtu nazbieraných kilogramov papiera a zároveň prinášame vyhodnotenie októbrového zberu papiera.

Adriana Benická


JESENNÁ BRIGÁDA

ZŠ Pri kríži organizuje v spolupráci so ZRPŠ v sobotu 24. októbra 2015 jesenné upratovanie školského dvora. Tentokrát sa zameriame na zametanie dvora, hrabanie lístia, zbieranie a odnos odpadu, natieranie plota, prípadne sadenie.

Každá pomoc je vítaná. Aj domáce koláče od šikovných mamičiek.

Svoju účasť nahláste prosím triednym učiteľom do 20. októbra 2015. Tešíme sa na príjemne strávené chvíle.

ZRPŠ

ZAPOJ SA, SÚŤAŽ A VYHRAJ!

Celoročný zber papiera v tomto školskom roku sme úspešne odštartovali. Už poznáme priebežné poradie tried i počet nazbieraných kilogramov. Ešte ich chvíľu necháme v tajnosti.
Ak máte radi súťaže, tak sa zapojte.
Uhádni,  koľko kilogramov papiera nazbierali žiaci našej školy za prvý deň zberu.
Svoje tipy posielajte na mailovú adresu prikrizi2015@gmail.com do 20.10.2015.
Najpresnejší tip bude odmenený!

Adriana Benická

kniznica

Dňa 8. októbra sa žiaci 5.B triedy zúčastnili zážitkového vyučovania na tému Spoločenstvo lesa.  Program začal na Partizánskej lúke, kde nám však počasie veľmi neprialo a presunuli sme sa do budovy Mestských lesov. Tam sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o živočíchoch, ktoré žijú v našich lesoch. Nechýbali ani pracovné listy, ktoré žiaci náruživo vyplňovali. Veľmi sa nám páčilo a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

Michal Zaťovič

Dňa 12.10. 2015 sa žiaci IV. A a IV. B triedy vybrali do Hlohovca do Planetária. Cesta nám ubehla rýchlo, bez problémov. V Planetáriu sme si pozreli úžasné projekcie, týkajúce sa slnečnej sústavy, súhvezdí, planét... Zhaslo svetlo, nad našimi hlavami sa rozsvietila nočná obloha plná hviezd a začalo sa nočné „divadelné predstavenie“. Prešli sme zimnou aj letnou oblohou, preniesli sme sa na Severný pól aj nad rovníkovú Afriku, zoznámili sme sa s gréckou mytológiou, sme obohatení o nové informácie a možno sa nám podarí nájsť na oblohe aj niektoré súhvezdie. O pár týždňov budeme preberať na prírodovede učivo o vesmíre, tak sa veľmi tešíme, že všetky tieto nové informácie využijeme na vyučovaní.

                                                                                             K. Némethová

Dňa 30. septembra sa žiaci 3.A a 3.C zúčastnili rozprávkového  predstavenia v SND s názvom LOMIDREVO. Niektorí boli na návšteve v divadle prvýkrát a boli prekvapení jeho veľkosťou a nádherným interiérom. Počas krátkej prestávky medzi jednotlivými dejstvami sa deti posilnili nabalenou desiatou a porozprávali sa navzájom o tom, čo sa im na rozprávke páči. Žiaci mali zážitok nielen zo samotného predstavenia, ale aj z cesty električkou a autobusom.  Mali možnosť sa prejsť aj po nábreží Dunaja a pozrieť si aj staré budovy v širšom centre Bratislavy. Nakoniec sme všetci unavení a spokojní prišli do školy a skonštatovali, že máme za sebou jeden vydarený deň.

Ivana Pavlíková

Ako chutí deťom avokádo či bulgur? Dozviete sa v článku aj o našej školskej jedálni. 
Plán práce na OKTÓBER 2015

ZBER PAPIERA

Podporte svoju školu, ale prispejte aj k recyklácii papiera a ochrane životného prostredia.

Zapojte sa do celoročného zberu papiera a vyhrajte pre seba a svoju triedu super výlet.

 

Už 8. októbra 2015 od 7:30 do 8:30 h.

 

V prípade, že dieťa navštevuje rannú ŠKD, môže papier zobrať so sebou do triedy. Taktiež ak bude pri aute rad a Vy nebudete stíhať, vyznačne na nazberaný papier priezvisko a triedu Vášho dieťaťa.

 zber

Väčšina z nás má rada zvieratá. Či už sú to domáce alebo voľne žijúce zaslúžia si našu lásku ale aj obdiv. Mnoho krát sa však ľudská ľahostajnosť, nevšímavosť a arogancia zasluhujú o zvýšenie počtu zvierat v útulkoch. Ako to vyzerá v jednom z nich. Čo by sme my žiaci mohli pre opustené zvieratá urobiť sme zistili priamo na mieste. Dňa 22. septembra sme sa so žiakmi VII.B v rámci etickej výchovy naučili vnímať svet očami toho druhého. Dúfame, že sme potešili psíkov aspoň malou prechádzkou, či maškrtou. Veríme, že pri výbere Vášho nového maznáčika budete milí žiaci ale aj rodičia zodpovednejší. A ak máte chuť a čas choďte vyvenčiť psíkov aj vy... Uvidíte a zažijete ten krásny pocit na vlastnej koži. 

 

 Petra Mikulíková

Školský rok sa len začal a my sme už zažili viacero zaujímavých aktivít.
V pondelok 14. septembra nás prišli navštíviť príslušníci Čestnej stráže ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Príslušníci čestnej stráže nám prezentovali historické aj aktuálne rovnošaty a ručné zbrane.
Predviedli nám svoju prehliadkovú zostavu, ktorú predvádzajú pri slávnostných alebo sviatočných príležitostiach a najmä pri zahraničných návštevách v prezidentskom paláci.
Venovali nám rýchly kurz  poradovej prípravy, trpezlivo nás učili vojensky nastupovať, pochodovať a aj sme si spolu zaspievali.

Zlatým klincom programu bola možnosť vyskúšať si historickú rovnošatu, podržať si šabľu alebo strelnú zbraň. Tiež sme si mohli vyskúšať vojenskú prilbu, plynovú masku, maskáčovú bundu, vojenskú torbu a vestu.

Stretnutie s vojakmi bolo pre nás veľkým zážitkom. Veľmi sa nám páčilo ako medzi sebou spolupracujú a ako trpezlivo sa venovali každému žiakovi.
Môžte si pozrieť čo o tejto pútavej akcii napísali médiá.

Návštevu ozbrojených síl zdokumentovala aj Dúbravská televízia a je súčasťou jej vysielania.


V stredu 16.9. sme sa po prvej vyučovacej hodine vybrali do Domu kultúry v Dúbravke.
Čakal nás tam kultúrny zážitok v podobe vystúpenia súboru La Portella. Členovia súboru nás zaujímavým spôsobom zoznámili s hudbou krajín Južnej Ameriky. Predstavili nám latinskoamerické hudobné štýly a typické hudobné nástroje. S radosťou sme sa nechali uniesť živými melódiami a rytmami. Členovia súboru nám ponúkli možnosť stať sa ich členmi. Kto vie? Možno to bol pre niektorých z nás prvý krok na cestičke stať sa tanečníčkou alebo tanečníkom. 

Vo štvrtok 17.9. a v piatok 18.9. prijali naši najmenší žiaci - prváci pozvanie do knižnice v Dúbravke. Čakala tam na nás milá udalosť: „Pasovanie prváčikov za členov knižnice v Dúbravke“. Získali sme tak, ako všetci prváci v Dúbravke, možnosť bezplatne využívať služby knižnice na celý školský rok 2015/2016. Takto posilníme rady detských čitateľov knižnice, ktorých je momentálne 300.

Zložili sme sľub a stali sme sa čitateľmi a členmi knižnice v Dúbravke.

Pri štvrtkovom skladaní sľubu nás milo prekvapilo bábkové predstavenie o pravom rytierovi, ktorý zachránil svet pred drakom. Odmenou mu boli vzácne knihy, ktoré mu darovala krásna princezná. Rytier Mieroslav pasoval prváčikov do stavu čitateľského. Zároveň s najmladšími školákmi sa do stavu čitateľského dal povýšiť aj pán starosta Dúbravky. Dúbravská televízia nechýbala ani pri tejto peknej akcii.  

Aktívny týždeň bol pre nás oživením štartu do nového školského roku. Aktivity boli rôznorodé, pútavé a dali nám možnosť zážitkovo sa stretnúť so zaujímavými mimoškolskými aktivitami.

Alena Hasprunáro 


Prinášame pár fotografií z prvého dňa v škole. Pozrieť si môžte možno aj vášho prváčika.


Milí rodičia, prosíme Vás o úhradu príspevku ZRPŠ do 30.10.2015.

Základné informácie:

Číslo účtu: 2200864670/8330
IBAN: SK5183300000002200864670

                                 Suma:       30 € - príspevok ZRPŠ (platí sa 1x na rodinu)

14 € - hygienické potreby (platí sa za každé dieťa)

Do poznámky: meno a priezvisko žiaka, trieda, v prípade viacerých detí priezvisko a triedy

Príklad úhrady:

rodina s 1 dieťaťom navštevujúcim ZŠ zaplatí: 30 eur+14 eur...spolu 44 eur
rodina s 2 deťmi navštevujúcimi ZŠ zaplatí: 30 eur+14 eur+14 eur...spolu 58 eur
Ďakujeme za Vašu podporu!

 ZRPŠ 


Našu školskú jedáleň navštívili novinári. Pozrite sa, čo napísali.


DSCF3894

Milí rodičia,

pripravili sme pre Vás prehľad aktivít, ktoré boli v predchádzajúcich rokoch či už hradené alebo spolufinancované z členských príspevkov do ZRPŠ a z 2 % z dane.

Ide o pravidelné školské aktivity ako napríklad Mikuláš, Vianoce Pri kríži, imatrikulácia prvákov, rozlúčka s deviatakmi, príspevok na lyžiarky kurz, školu v prírode, Karneval, Športový deň, Mesiac knihy, Olympiády, súťaže a iné.

ZRPŠ taktiež spolufinancovalo zriadenie počítačovej miestnosti, jazykovej učebne, biologickej a fyzikálnej učebne, knižnice, altánku, nákup interaktívnych tabúľ, nábytku a účebných pomôcok, školského rozhlasu, videovrátnika….

Prehľad niektorých z nich sme pre Vás pripravili k obom vchodom školy.

Taktiež vďaka štedrým príspevkom niektorých rodičov boli v predchádzajúcom školskom roku zrekonštruované a upravené toalety. Mnohí z Vás pomáhajú príspevkami na aktivity, či do tried.

 

Ďakujeme za Vašu podporu!

ZRPŠ 


Vážení rodičia a pedagógovia ZŠ Pri kríži,

dovoľte nám informovať Vás, že v školskom roku 2015/2016 začína fungovať nové občianske združenie Združenie rodičov a priateľov pri Základnej škole Pri Kríži (oficiálna skratka "ZRPŠ Pri Kríži"). ZRPŠ vzniklo na základe návrhu Rodičovskej rady. 

Pôvodné občianske združenie funguje ako vnútroorganizačná zložka Slovenskej rady rodičovských združení (SRRZ), ktorej je povinné každoročne odvádzať členský poplatok stanovený snemom SRRZ. Nakoľko toto členstvo nie je pre našu školu prínosom a s cieľom zabezpečiť lepšie prerozdelenie financií pre potreby ZŠ Pri kríži, bolo potrebné založiť nové občianske združenie.

Založením nového ZRPŠ sa zároveň sleduje zlepšenie komunikácie medzi školou a rodičmi, zvýšenie informovanosti o využívaní prostriedkov združenia, o jeho cieľoch a pláne činností, čím by sa malo zabezpečiť aj aktívnejšie zapojenie rodičov do chodu školy.

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte prosím 

zrpsprikrizi@gmail.com


Počas školského roka budú prebiehať na našej škole rôzne krúžky. Môžte si vybrať a využiť vzdelávací poukaz.


O krúžku pre deti so špeciálno-pedagogickými potrebami informuje školská psychologička.


Dovoľte nám pozvať Vás na Valné zhromaždenie Združenia rodičov a priateľov pri Základnej škole Pri kríži. Viac informácii nájdete v pozvánke.

ZRPŠ


Plán práce na SEPTEMBER 2015


Slávnostné otvorenie školského roka 2015/2016

                     8:00      1. ročník
                     9:00      2.-9. ročník
                     9:15      Štátna hymna
                                  Príhovor riaditeľky školy
                                  Triednická hodina
                    11:00      Obed 


September sa pomaly blíži a my sa už tešíme na nových žiakov našej školy - prvákov. Zverejňujeme informatívny zoznam pomôcok do 1. ročníka, avšak konkrétne vás budú informovať prvácke triedne pani učiteľky v jednotlivých triedach. 


Sára Suchánková  na  medzinárodnom tenisovom turnaji v slovinskom Otočeci získala prvenstvo vo štvorhre aj vo dvojhre. Konkurencia bola veľká. Hráčky boli z krajín: Rusko, Slovinsko, Srbsko, Rumunsko, Rakúsko, Taliansko, Japonsko, Austrália.... 

Sára - srdečne blahoželáme.
Chlapíková
 

Škola v prírode

Minulý týždeň (19.-23.10.2015) sa žiaci 6.A a 6.B triedy zúčastnili Školy v prírode v Čertove (Lazy pod Makytou), kde prežili okrem oddychu aj veľa zábavy. Animátori pripravili pre nich rôzne vtipné súťaže. Všetky deti  sa veľmi potešili plaveckému bazénu i klasickej diskotéke. Pomedzi dážď si prišli na svoje aj futbalisti a nechýbala ani krásna popoludňajšia 9 km túra jesennou prírodou na Kohútku (ČR), ktorú všetci zvládli  na výbornú.  
Samozrejme, dopoludňajší čas venovali aj vážnejším témam: rozprávali sa a tvorili postery o drogách, šikanovaní. S touto problematikou bol pre nich pripravený kvíz. Učili sa taktiež pracovať vo dvojici a v skupinách, čo bolo pre niektorých veľmi náročné. Mnohí si hravo dokázali poradiť s otázkami, ktoré sa týkali ozajstného kamarátstva, pomoci bezvládnym na ulici i  ľuďom v núdzi. Viacerí nemali problém so zoradením domácich prác podľa dôležitosti. Taktiež nechýbala ani úloha z finančnej gramotnosti s čo najviac možnosťami, na aký účel by použili prípadnú 25 tisícovú výhru.
No treba pochváliť  aj kvalitnú domácu kuchyňu (obedy, večere) a bohaté bufetové raňajky. 
Záverečný deň patril vyhodnoteniu, kde si každý žiak okrem diplomu, nejakej ceny a sladkostí odniesol domov aj hŕbu nových poznatkov a spomienok. 
                                                                                                                                                                                                                                                          Ján Kapusňák

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

26. októbra 2015 sme v škole oslavovali Medzinárodný  deň školských knižníc. Cieľom tohto podujatia bolo podporiť  vzťah našich žiakov  ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu. Hlavnou témou dňa sa stala kniha a náplňou vyučovania rôznorodé aktivity, ktoré s knihami súvisia. A tak v jednotlivých triedach dostalo priestor zážitkové vyučovanie a rôznorodé tvorivé aktivity: výstavky a prezentácie obľúbených a prečítaných kníh, literárne súťaže, kvízy, hádanky a rozprávkové úlohy, ktoré žiaci nielen riešili, ale ich aj tvorivo vymýšľali pre spolužiakov. V rozprávkovom karnevale si na svoje prišli tí, ktorí sa radi prezentujú dramaticky a priestor bol aj na ilustrovanie obľúbených kníh, maľovanie literárnych postavičiek, hranie divadielka s vlastnoručne urobenými bábkami. Počas dňa tak naši žiaci mohli nielen zúročiť to, čo získali z prečítaných kníh, ale aj sa niečo nové naučiť a v príjemnej atmosfére vytvoriť. Veríme, že všetci žiaci dostali veľa pekných a zaujímavých podnetov na čítanie kníh a aj na využívanie školskej knižnice.

                                                               Mgr. Valéria Kaplánová

Dňa 10. 11. 2015 sa v Dome kultúry Dúbravka konala recitačná súťaž Recitujeme štúrovcov k príležitosti osláv 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Za bohatej účasti žiakov z dúbravských škôl sa úspešne prezentovali krásnymi výkonmi aj žiačky ZŠ Pri kríži, ktoré postúpili do užšieho výberu zo školského kola. Na delenom 2. mieste skončili Sára Labošová (IX. A) a Sandra Pomsahárová (VII. B). Podujatie prinieslo zúčastneným hodnotný umelecký zážitok. Súťaž organizovala naša škola v spolupráci s MO Matice slovenskej v Bratislave-Dúbravke. 

                                                                                                                                         Ján Dano

Veľká noc detskými očami

Motívy jari a veľkonočných sviatkov boli témou súťaže Veľká noc detskými očami. Úspešne sa do nej zapojili aj žiaci našej školy. Za svoje literárne a výtvarné dielka si na vyhodnotení v Dome Kultúry Dúbravka dňa 18. 3. 2016 o 16.00 hod. preberú vecné ceny a diplomy. Žiaci i rodičia majú možnosť prísť podporiť svojich kamarátov a zároveň sa obohatiť o hodnotný kultúrny zážitok v podobe vystúpenia DFS Klnka. Na podujatí vám budú predstavené aj techniky pletenia veľkonočných korbáčov.

ZÁBAVNÉ  UČENIE  S JANKOM  HRAŠKOM

Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa. Jedná sa o iný prístup pri učení, kedy sa miesto nudných informácií  predkladajú žiakom   zážitky. Všetci vieme, že ak na vlastnej koži zažijeme niečo zaujímavé, vytvorí nám to skutočné spomienky, ktoré pretrvajú omnoho dlhšie, ako len „nabiflené“ vedomosti.
Známa postavička malého človiečika, narodeného z hrášku, privítala prvákov z 1.D triedy. Počas projektového dňa si žiaci zažili  zábavu, poznanie, učenie sa pravidlám spolupráce.  Mali snahu  podať najlepší osobný výkon. Učili sa zručnostiam, ktoré budú potrebovať pre život. Deň, ktorý si pripravili  -  pripisujeme  k tým, na ktoré sa tak ľahko nezabúda  !

Mgr. Ingrid Oršulová

Copyright © 2019 ZS PRI KRIZI Rights Reserved.